Witamy, 17 września 2019 r. Imieniny: Franciszka, Lamberty
 
 
Jeżeli masz konto w naszym serwisie podaj swoje dane w polu poniżej:
Jeśli nie masz konta, możesz je
założyć tutaj
Wyszukiwarka domyślnie przeszukuje Leksykony i Słowniki. Jeśli chcesz ograniczyć wyszukiwanie do konkretnej części wybierz wyszukiwarkę zaawansowaną lub przejdź do tej części serwisu:

  
Wyszukiwanie zaawansowane
 
 
Jak kupować w księgarni
Polityka prywatności/Ciasteczka
Jak kupować eBOOKi
System płatności

  EBOOKI
  Marketing
  Organizacja,
  zarządzanie
  Zarządzanie personelem
  Sprzedaż i dystrybucja
  Informatyka w
  zarządzaniu
  Ekonomia
  Rynki kapitałowe
  Finanse
  Rachunkowość
  Bankowość
  Języki obce
  Poradniki
  Inne a ciekawe
  Unia Europejska

Bestsellery
1.Statystyka, ekonometria, prognozowanie - Ćwiczenia z Excelem2007 - Agnieszka Snarska
2.Aktywne metody prowadzenia strategii - Michel Muszynski

Leksykon biznesu A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Jednolity Rynek Europejski - European Single Market

Jednolity Rynek Europejski Program Jednolitego Rynku Europejskiego stanowił zasadnicze zadanie integracji krajów europejskich. Podstawą realizacji programu „Jednolity Rynek” jest akt prawny obowiązujący od l987 roku. Celem Jednolitego Rynku Europejskiego jest osiągnięcie wspólnych dla całej Europy korzyści zrównoważonego i trwałego rozwoju zapewniającego ochronę środowiska, wysoki poziom zatrudnienia i zabezpieczenia socjalnego, podnoszenie stopy życiowej i jakości życia oraz spójności ekonomicznej i społecznej. Zasadniczym założeniem Jednolitego Rynku Europejskiego jest stworzenie rynku bez granic, gdzie strefy wolnego handlu, unie celne i wspólne rynki, w których są zachowane granice fizyczne, globalne rozwiązania legislacyjne tworzą ekonomiczne i prawne podstawy do osiągania wysokich efektów ekonomicznych. Jego funkcjonowanie wymaga przestrzegania zasady proporcjonalności, która pomaga w połączeniu integracji rynku z minimalizacją interwencji w prerogatywy państw członkowskich. Fundamentem Jednolitego Rynku Europejskiego jest obowiązywanie i przestrzeganie „czterech wolności”. Pierwszą jest wolny przepływ towarów. Oznacza to, że w zasadzie wszystkie towary, które są produkowane i sprzedawane w jednym z krajów członkowskich, mogą być także oferowane w innych. Zakaz może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy narusza to istotne interesy społeczne, do których zaliczono: moralność, porządek i bezpieczeństwo publiczne, ochronę zdrowia i życia ludzi, zwierząt i roślin, ochronę narodowych dóbr kultury posiadających wartość artystyczną, historyczną lub archeologiczną oraz ochronę własności przemysłowej i komercyjnej. Drugą jest wolny przepływ ludzi. Swobodny przepływ pracowników, wewnątrz Unii Europejskiej jest uznawany jako prawo do równego traktowania wszystkich obywateli Wspólnoty w sprawach związanych z zatrudnieniem, wynagrodzeniem oraz innymi warunkami pracy. Prawo swobodnego osiedlania się obejmuje podejmowanie i wykonywanie pracy na własny rachunek oraz wykonywanie czynności technicznych, rzemieślniczych i artystycznych, zakładanie i prowadzenie przedsiębiorstw, filii i agencji. Trzecią jest swoboda świadczenia usług. Obejmuje te same czynności, co swoboda osiedlania się, lecz ich wykonywanie jest ograniczane czasowo i musi w jakiś sposób przekraczać którąś z granic wewnętrznych Wspólnoty. Cecha „przekraczania granicy” odnosi się do następujących sytuacji:
 usługodawca udaje się przejściowo do kraju usługobiorcy a więc sam przekracza granicę, by wykonać usługę w innym kraju,
 odbiorca usługi udaje się do kraju usługodawcy by tam przyjąć świadczenia,
 zarówno usługodawca, jak i usługobiorca przebywają w swych krajach i tylko usługa przekracza granicę.
Czwartą jest swobodny przepływ kapitału i płatności związany z nieskrępowaną wymianą towarów i usług. Umożliwia to obywatelom i przedsiębiorstwom Wspólnoty założenie w każdym kraju członkowskim konta bankowego i nieograniczony transfer środków z jednego kraju członkowskiego do drugiego. Umożliwia to także lokaty kapitału i uzyskiwanie kredytów na terenie Unii Europejskiej.« Wstecz « poprzedni    następny »
Leksykon biznesu
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Leksykon Unii Europejskiej
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Słownik polsko-angielski
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Uruchom asystenta w oknie
Hasło dnia
Benchmarking strategiczny - stałe porównywanie firmy z wybranym liderem z branży w aspekcie kształtowania podstawowych wskaźników świadczących o jej bieżących sukcesach i...
Najpopularniejsze hasła
1. Marketing
2. A vista
3. abandon /zrzeczenie się/
4. DAGMAR
5. Akceleracja

Jeżeli nie znalazłeś satysfakcjonującej Cię odpowiedzi zadaj pytanie innym
Do góry strony
Strona główna | O firmie | Kontakt | Księgarnia | Leksykony/Słowniki | Moje dane

Wydawnictwo Placet
01-517 Warszawa, ul. Mickiewicza 18a/1
e-mail: redakcja@placet.com.pl

English Deutsch